sobota, 13 lutego 2016

Drodzy Czytelnicy, witajcie!

Pragnę Was zaprosić do świata mojej pracy, która jest zarazem moją pasją. Blog jest skierowany zarówno dla ludzi z branży jak i dla tych, którzy stawiają w niej pierwsze kroki.

12 lutego br. dotarła do mnie długo wyczekiwana paczka… W jej wnętrzu znajdowała się przystawka Chamsys MagicDMX.  W środowisku oprogramowania jakim jest MagicQ poruszam się od 6 lat więc niedawno realizowałem oświetlenie do premiery pewnego monodramu i następnie otrzymałem propozycję wyjazdu z tą sztuką w Polskę. W tym miejscu pojawił się problem. Ponieważ konsoleta Chamsys MQ300Pro 2014, na której na co dzień pracuję, musi pozostać w obiekcie,  zmuszony zostałem do zakupu małej i prostej przystaweczki USB DMX.

Moje pierwsze kroki stawiałem w wersji 1.4.5.0 (dziś mamy już numerek 1.7.1.3.!)  by dotrzeć aż do wersji 1.5.4.0 gdzie oprogramowanie przestało współpracować z łatwo dostępnym Enttec'iem Open DMX.  Przystawka Open DMX doczekała się wielu popularnych w naszym kraju kopii w tym DAB System czy AVT DMX (jest dostępna zarówno w wersji z optoizolacją jak i bez niej), które ze względu na niestabilną pracę ze środowiskiem MagicQ sprawiało wiele problemów użytkownikom . 

Wróćmy więc do pytania: „Czym więc jest MagicDMX?”

Jest to prosta przystawka do komputera w formie pendrive'a z kawałekiem 30 cm przewodu zakończonego pięciopinowym gniazdem nakablowym  Neutrik XLR. Jak podaje producent wewnątrz przystawki znajduje się procesor, który przetwarza pakiety danych protokołu DMX. Obudowa płytki PCB wykonana jest z białego sylikonu. Poniżej zamieszczam zdjęcie.




Przystawka jest urządzeniem plug and play i  konwertuje tylko jeden wszechświat DMX. Domyślnie po podpięciu do komputera przypisana jest do pierwszego wszechświata lecz nic nie staje na drodze by przypisać ją do któregokolwiek wszechświata. Urządzenie nie posiada optoizolacji o czym producent informuje na swojej stronie. Jeżeli zależy ci na optoizolacji producent zaleca zakup przystawki obsługującej dwa wszechświaty Twin DMX Interface lub dowolny z wingów (Mini Wing, PC Wing) albo interfejs SnakeSys. Przystawka nie  wyłącza trybu Demo Mode w oprogramowaniu MagicQ.

MagicDMX występuje w trzech wariantach cenowych: 

  • MagicDMX Basic za 12 funtów / 12 euro / 16 dolarów

Cena około 100zł jest bardzo kusząca. Niestety przystawka w tej wersji
pracuje tylko 5 godzin po czym konieczne jest odpięcie i ponowne wpięcie 
do portu USB komputera,  co umożliwia ponowną pracę przez 5 kolejnych godzin, po czym trzeba powtórzyć powyższą operacje.

Ten wariant skierowany jest głównie dla techników sprawdzających urządzenia, 
studentów i początkujących użytkowników, którzy chcą poznać środowisko MagicQ.
Przystawka wyposażona jest w złącze 3 pinowe XLR Neutrik.

  • MagicDMX Full za  60 funtów / 72 euro /100 dolarów

Właśnie ten wariant wybrałem. Jest to przystawka bez ograniczeń czasowych.
Skierowana do użytkowników chcących realizować spektakle, mobilnych DJ-ów
czy właścicieli klubów. Czyli wszystkich tych, którzy za niewielkie pieniążki 
otrzymują stabilne i przyjemne sterowanie swoimi urządzeniami.
Przystawka wyposażona jest w złącze 5 pinowe XLR Neutrik.

  • MagicDMX Full Test Kit za 100 funtów / 120 euro / 160 dolarów

Jest to powyższy wariant poszerzony o akcesoria takie jak:
Zapinana na suwak saszetka z logiem Chamsys
Dwa pendrive przystosowane do współpracy z konsoletami Chamsys
Adapter 5pin XLR męski na 3 pin XLR żeński
Adapter 3pin XLR męski na 5 pin XLR żeński
Adapter 5pin XLR żeński na 5 pin XLR żeński (umożliwia prace DMX IN)

Żaden z powyższych wariantów nie wyłącza Demo Mode. Co oznacza brak możliwość zdalnego sterowania poprzez urządzenia z iOS lub Android,  wejścia audio czy pełnego okna execute. Aby uruchomić powyżej wymienione opcje konieczne jest zakupienie przystawki obsługującej dwa wszechświaty Twin DMX Interface lub dowolny z wingów (Mini Wing, PC Wing) albo interfejsu SnakeSys. 

Podsumowanie


Ponieważ w spektaklu, który będę realizował, całość jest zaprogramowana na trzech CUE STACK'ach, odpalanych na GO, nie był konieczny zakup Mini Wing'a . Inwestycja w wersję MagicDMX Full Test Kit wydaje mi się mało opłacalna gdyż konsolety MQ czytają bez problemu każdego pendrive'a w FAT, a adaptery można sobie samemu zrobić. Dlatego polecam śmiało zakup wariantu Full wszystkim tym, którzy niewielkim nakładem finansowym chcą nabyć proste, stabilne i funkcjonalne sterowanie oświetleniem. Polecam go mobilnym Dj’om, początkującym realizatorom, zaawansowanym realizatorom mobilnych teatrów, którzy nie potrzebują fizycznego crossfade'ra, technikom pracującym w serwisach i na scenach oraz właścicielom klubów.

1 komentarz:

  1. No, no:) Witamy w blogowym świecie!:) Ja nic z tego nie rozumiem, ale cieszę się, że dzielisz się swoją pasją!:) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń